Jaki pistolet do pompowania wybrać?

Pistolet do pompowania kół to bezwzględnie jedno z najważniejszych i najczęściej używanych urządzeń w warsztacie samochodowym lub w serwisie wymiany opon. Ponad to pistolety do pompowania podlegają prawnej kontroli metrologicznej pod kątem posiadania odpowiednich dokumentów czyli ważnej legalizacji. Dlatego też o wyborze narzędzia nie może decydować jedynie cena. Głównym jego zadaniem jest napompowanie koła powietrzem o odpowiednim ciśnieniu. Oferta pistoletów dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Aby wybrać odpowiedni dla nas produkt, który spełni nie tylko swoje funkcje, ale także nasze oczekiwania, warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie się i przeanalizowanie poszczególnych produktów. Jest kilka kwestii, na które bezwzględnie należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pistoletu do pompowania kół.
obrazek prezentujacy

Konstrukcja

Pierwsze, co powinno zwrócić naszą uwagę to manometr, w jaki wyposażony jest pistolet. Powinien on być przed wszystkim oznaczony specjalnie stylizowaną literą „ε”, która jest poświadczeniem, że manometr posiada zatwierdzenie typu, czyli jest to urządzenie spełniające wymogi prawne i, zgodnie z prawem, jest dopuszczone do użytku. Z uwagi na warunki panujące w warsztacie, kolejną kwestią jest przewód wykonany z wysokiej jakości mieszanki gumowej, odpornej na oleje, zakończony solidną końcówką do pompowania, która zagwarantuje nam bezpieczeństwo i wygodę podczas pompowania.

Funkcjonalność

Podstawową funkcją pistoletu do pompowania kół jest, oczywiście, umożliwienie napompowania koła. Warto jednak wybrać takie urządzenie, które będzie pozwalało nie tylko napompować, ale także sprawdzić wartość ciśnienia w kole, bez konieczności podłączania urządzenia pod źródło powietrza. W tym miejscu warto wspomnieć, że trwałość, nośność opony zależy od właściwego ciśnienia, a zbyt niskie ciśnienie w kole jest szkodliwe dla opony, dlatego dobrze jest sprawdzać ciśnienie, co najmniej raz w miesiącu. Kolejną funkcjonalnością, którą warto, aby pistolet posiadał, to możliwość upuszczenia powietrza w momencie przypadkowego przepompowania koła. Warto wybrać pistolet wyposażony w mechanizm upuszczania powietrza pozwoli na szybką korektę ciśnienia w sytuacji przekroczenia zalecanych wartości.

Komfort pracy

Pracując kilkanaście godzin w warsztacie ważne jest, aby pistolet był wygodny w użytkowaniu. Dlatego warto zwrócić uwagę na długość przewodu do pompowania. Odpowiednia długość zagwarantuje na swobodę poruszania i nie będzie nas blokować, ani ograniczać, przy wykonywaniu czynności serwisowych. Duży, czytelny manometr ułatwi nam odczyt wartości. Przy wyborze warto zdecydować się na manometr wyposażony w jedną skalę, gdyż jest on nie tylko dokładny, ale także wyeliminuje to możliwość błędnego odczytu.

Sprawdzona jakość

Warunki panujące w warsztacie są czasami ciężkie. Urządzenia muszą pracować nie tylko w niskich, czy wysokich temperaturach, ale także w środowisku zanieczyszczonym różnymi płynami. Wybierając pistolet powinniśmy skupiać się na produktach renomowanych producentów. Dzięki temu mamy pewność, że materiały użyte do produkcji są odpowiedniej jakości, gwarantują wytrzymałość, dokładność pomiaru oraz spełniają określone normy.